Son Güncelleme Tarihi : Nisan 3, 2021
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Yönetim kurulu üyesi kooperatifin muhasebecisi sıfatıyla ek bir ücret alabilir mi?


1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 56.maddesinde, “Yönetim kurulu üyelerine aylık ücret, huzur hakkı, risturn ve yolluk dışında hiçbir ad altında başkaca ödeme yapılamaz” hükmü yer almaktadır. Yine Kooperatifler Kanununun 59. maddesinin 6. fıkrasında “Yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif personeli ortaklık işlemleri dışında kendisi veya başkası namına bizzat veya dolaylı olarak kooperatifle kooperatif konusuna giren bir ticari muamele yapamaz” denmiştir. Ticaret Bakanlığının görüşüne göre; serbest meslek faaliyetleri (serbest muhasebeci mali müşavir, avukat vb) destek hizmetleri olarak nitelendirilmiş olup yönetim kurulu üyelerinin ticari faaliyet yapmama yasağı dışında tutulmuştur. Bu bağlamda serbest meslek faaliyetinde bulunan kişiler kooperatif yönetim kurullarında yer alabilir ve serbest meslek hizmet verebilirler. Yapılacak ödeme konusu ise kooperatif genel müdürlüğünce açıkça belirtilmemiştir.

 

Kaynaklar :

Kooperatiflere İlişkin Bakanlık Görüşleri :

http://koop.gtb.gov.tr/data/51f7ab34487c8e14b445463c/Kooperatiflere%20%C4%B0li%C5%9Fkin%20Bakanl%C4%B1k%20G%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fleri%20(Kas%C4%B1m%202011).doc

1163 sayılı Kooperatifler Kanunu

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
kaynakodemeykyonetim
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 8
Önceki: Yönetim kurulu üyelerinin ortakların bilgi edinme başvurularına cevap vermemeleri durumunda bir sorumlulukları var mıdır?
Sonraki: Kooperatifin tasfiyesi ne kadar sürede bitirilmelidir?