Son Güncelleme Tarihi : Şubat 26, 2023
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Yönetim veya Denetim Kurulu üyesi yaşamını yitirdiğinde kooperatif ne yapmalıdır?


Herhangi bir sebeple yönetim kurulu üyeliğinin boşalması halinde, yönetim kurulunca aldıkları oy sırasına göre yedek üyeler çağrılır. Eşit oy alanlar arasında kur’a çekilir. Yönetim kurulu toplantı nisabını kaybederse boşalan yönetim kurulu üyeliklerine denetim kurulu tarafından geciktirilmeksizin yeteri kadar yedek üye çağrılır. Yedek üyelerle de yönetim kurulunun tamamlanamaması halinde, eğer yönetim kurulu toplantı nisabını kaybetmemişse, kanuni şartları haiz birini geçici olarak yönetim kurulu üyeliğine seçip ilk genel kurulun onayına sunar. Onaylanması halinde selefinin süresini tamamlar. Yönetim kurulu toplantı nisabının altına düşmüşse, denetim kurulu tarafından seçimler yapılmak üzere derhal genel kurul toplantıya çağrılır.

 

Kaynaklar :

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
afetborçsilmedenetimkuruluyonetimkurulu
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 43
Önceki: Kooperatife borcu olan bir ortağın borçları afetten etkilenme (veya afet bölgesi ilan edilme) durumunda silinmiş sayılır mı?
Sonraki: Uluslararası veya geçici koruma altındaki kişiler kooperatif ortağı oldukları takdirde UN ya da Kızılay gibi kurumlardan aldıkları sosyal/mali yardımlar kesilir mi?