Son Güncelleme Tarihi : Şubat 26, 2023
Tahmini okuma süresi : 1 Dakika

Uluslararası veya geçici koruma altındaki kişiler kooperatif ortağı oldukları takdirde UN ya da Kızılay gibi kurumlardan aldıkları sosyal/mali yardımlar kesilir mi?


Uluslararası veya geçici koruma altındaki kişilerin kooperatif ortaklık sıfatı kazandıkları takdirde Birleşmiş Milletler ajansları ya da Türk Kızılayı gibi kurumlardan aldıkları sosyal yardımların kesilip kesilmeyeceği konusu temelde kişinin sosyal güvenceli olarak istihdam edilme ve/veya yardıma muhtaçlığını ortadan kaldıracak ücret geliri elde etmesine bağlıdır. Genç İşi Kooperatif tarafından hazırlanan ve ILO (2021) tarafından yayınlanan “Türkiye’de Kooperatiflerin Yönetişim ve Sürdürülebilirlik Kapasitelerinin Artırılması Webinar Serisi Raporu”nda kamu muhataplarının konuya ilişkin yanıtı raporun 29. Sayfasında yayınlanmıştır. Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) ve İŞKUR aşağıdaki yanıtları vermiştir:

“UİGM: Kişinin sosyal güvencesi varsa ve beyan edebildiği bir geliri var ise Kızılay-Kart’ın sağladığı haklardan yararlanamamaktadır. Hâlihazırda Kızılay-Kart ile yapılan yardımlar geçimini sağlamakta zorlanan kişilere belirli kriterler kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bu kriterler hakkında detaylı bilgi için; https://kizilaykart.org/suy/tr/faq1.html adresinden faydalanılabilir.

İŞKUR: Mesleki eğitim kursu ve işbaşı eğitim programına katılanlar için yardımların kesilmesi gibi durumlar söz konusu değildir.”

Yukarıda belirtilen bağlantıda Kızılay Kartın kesilme koşullarına bakıldığında aşağıdaki iki durumda yardımların kesileceği belirtilmektedir:
Hane üyelerinden herhangi birinin SGK kaydı varsa,
Hanenin yüksek değerde mal varlığı veya yardıma muhtaç olmadığı tespit edilirse.

Buna göre, uluslararası veya geçici koruma altındaki kişilerin bir kooperatif ortağı olması, otomatikman sosyal yardımlarının kesilmesine neden olmaz. Ancak, kişinin SGK kaydı yapıldığı takdirde veya yardıma muhtaçlığı kooperatif üzerinden veya üçüncü taraflardan kazandığı gelirle ortadan kalktığı takdirde kişinin sosyal yardıma elverişlilik hâlinin ortadan kalkacağı belirtilebilir.

 

Kaynaklar :

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
geçicikorumamaliyardımsosyalyardımuluslararasıkoruma
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 32
Önceki: Yönetim veya Denetim Kurulu üyesi yaşamını yitirdiğinde kooperatif ne yapmalıdır?
Sonraki: Yönetim kurulumuz 3 kişiden denetim kurulumuz 2 kişiden oluşuyor. Yönetim kurulundan 3 kişi istifa ederse denetim kurulundan da 1 kişi istifa ederse, hangi yol izlenir? Noterden istifa dilekçesi almak gerekir mi?