Son Güncelleme Tarihi : Mayıs 13, 2022
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Kooperatiflerin şirket ortağı olbilmesi için genel kurulda onaylanması gerekir. Buna uygun önerge ya da maddde paylaşır mısınız?


Kooperatif organlarının görev, yetki ve sorumlulukları, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve ilgili kooperatifin Ana Sözleşmesinde düzenlenmiştir. Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi tip Ana Sözleşmesi’nin 23. maddesinde Genel Kurul’un görevleri arasında “8) Amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik uygun faaliyet konusu bulunan kooperatif, şirket ve diğer teşekküllere girme ve çıkmaya karar vermek” bulunmaktadır. Buna göre kooperatifin bir başka şirketin ortağı olabilmesi için genel kurulun karar alması veya bu konuda Yönetim Kurulu’nu yetkilendirmesi gerekmektedir. Aynı maddenin devamında genel kurulun bu ve Ana Sözleşmece tanımlanmış diğer görev ve yetkilerini devir ve terk edemeyeceği belirtilmiştir.

 

Kaynaklar :

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
ortaklıktüzelortak
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 14
Önceki: Seçimli Kooperatif Genel kurul toplantısı eski yönetimin avans için verdiği paranın mahsuplaşmadığını bitiremediği gerekçesi ile bitirene kadar veya mahkemeye verilene kadar ertelenmesi için önerge verilerek seçim ertelenir mi? Kanuna uygun mu?
Sonraki: Şirket kurmadan, bir kooperatife ortak olarak koçluktan kazancım için fatura yerine geçen bir belge verebilir miyim?