Son Güncelleme Tarihi : Nisan 3, 2021
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Kooperatifler, Sosyal Kooperatiflere kurucu ortak olabilir mi?


1163. sayılı Kooperatifler Kanunun 9. maddesine göre kamu ve özel hukuk tüzel kişileri amaçları bakımından ilgilendikleri kooperatiflerin kuruluşlarına yardımcı olabilir, önderlik edebilir ve ortak olabilirler. Kamu Kurumları diğer kooperatiflere ortak olabildikleri gibi Sosyal Kooperatiflere de ortak olabilirler. Yetkilendirdikleri temsilci aracılığıyla Kooperatif genel kurulunda ve kuruluş işlemlerinde temsil edilirler.

 

Kaynaklar :

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1163.pdf

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
kooperatiflerarasıkooperatiflerkooperatiflereortakolabilirmikooperatifortaklıklarıkurucukurucuortaklıkortaklıksosyalkooperatifler
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 26
Önceki: Türkiyede Sosyal Kooperatiflerin tabi olduğu bir yasa veya mevzuat var mıdır?
Sonraki: Türkiyede Sosyal Kooperatiflerin tabi olduğu yasalar hangileridir?