Son Güncelleme Tarihi : Şubat 26, 2023
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Bir kooperatif afetten etkilenmiş ortaklarına nasıl yardım sağlayabilir?


Kooperatifler afetten etkilenmiş ortaklarına Yönetim Kurulu kararı ile maddi destek sağlayabilir. Bunun için daha önceden oluşturulmuş olan ortaklara yardım fonu ve benzeri sosyal nitelikli birikimler bazı kıstaslara göre (vefat, malulluk, evsizlik vb.) ortaklara aktarılabilir. Eğer önceden oluşturulmuş bir yardım fonu yok ise Yönetim Kurulu karar alarak, kooperatifi acze düşürmemek kaydıyla, belirli bir tutarı ortaklara yardım amacıyla kullandırabilir. Afetten etkilenen ortaklara yardımların nesnel (objektif) kıstaslara göre yapılması, mümkünse basit bir yönetmelik yazılarak ile icra edilmesi önerilir. Bu açıdan S.S. Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği’nin Eğitim, Tanıtım ve Sosyal Yardım Fonu Yönetmeliği örnek alınabilir: https://www.orkoop.org.tr/mevzuat1c.html

 

Kaynaklar :

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
afetafetetkikooperatifdayanışmayardım
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 27
Önceki: Mücbir sebep nedir? Mücbir sebep sayılan halleri tespit etmeye yetkili makam hangisidir? Mücbir sebep kapsamında olma durumu nerden öğrenilebilir? Mücbir sebep belgesi hangi kurumdan temin edilebilir?
Sonraki: Kooperatife borcu olan bir ortağın borçları afetten etkilenme (veya afet bölgesi ilan edilme) durumunda silinmiş sayılır mı?