Son Güncelleme Tarihi : Nisan 3, 2021
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Bakanlık Temsilcisi katılmadan veya görevlendirilmeden genel kurul toplantısı yapılabilir mi?


1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 87.maddesinde; “Genel kurul toplantıları Bakanlık Temsilcisinin huzuru ile açılır ve devam eder. İdare, bildirilen günde temsilci bulunmasını sağlar. (…) Ancak usulüne uygun müracaat yapıldığı halde, temsilci toplantıya gelmez ise toplantı icrasını temin etmek üzere, mahalli idare amirine durum bildirilir. Temsilci yine gelmez ise bir saat sonunda toplantıya başlanır” hükmüne yer verilmiş olup, kooperatiflerin genel kurul toplantılarında Bakanlık temsilcilerinin hazır bulunması yasal bir zorunluluk olmasa da, genel kurul öncesi Bakanlık temsilcisi talebi yasal bir zorunluluktur.

 

Kaynaklar :

Kooperatiflere İlişkin Bakanlık Görüşleri :

http://koop.gtb.gov.tr/data/51f7ab34487c8e14b445463c/Kooperatiflere%20%C4%B0li%C5%9Fkin%20Bakanl%C4%B1k%20G%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fleri%20(Kas%C4%B1m%202011).doc

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
bakanlıkgenelkurulkomisertemsilci
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 8
Önceki: Bir grup ortak Genel Kurul toplantısına çağrı yapılabilir mi?
Sonraki: Bir genel kurul toplantısı Ticaret Bakanlığı tarafından iptal edilebilir mi?