Son Güncelleme Tarihi : Kasım 9, 2019
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Aynı türde iki kooperatifte aynı kişi yönetim kurulu üyesi olabilir mi?


1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun “Üyelik şartları ve ücret” başlıklı 56. maddesinde, yönetim kuruluna seçilecek kişilerde aranacak şartlar belirtilmekte ve bu şartlar arasında “Aynı türde başka bir kooperatifin yönetim kurulu üyesi olmamak” hükmüne yer verilmektedir.

Ayrıca anılan maddede “Üyelik şartları denetçiler tarafından araştırılır. Bu şartları taşımadıkları halde seçilenler ile sonradan kaybedenlerin görevlerine yönetim kurulunca son verilir.” denilmekte ve bu fıkraya aykırı hareket eden kooperatif ve üst kuruluşlarının denetim kurulu üyelerinin, 3476 Sayılı Kanunun 26. maddesi ile eklenen Ek 2/3. madde gereğince cezalandırılacakları öngörülmektedir.

 

Kaynaklar :

Kooperatiflere İlişkin Bakanlık Görüşleri ( https://bit.ly/2X3azWm )

 

Paylaş :
Etiket :
Bu makale size yardımcı oldu mu?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 14
Önceki: Yönetim kurulu üyelerinin ortakların bilgi edinme başvurularına cevap vermemeleri durumunda bir sorumlulukları var mıdır?
Sonraki: Bir genel kurul toplantısı Ticaret Bakanlığı tarafından iptal edilebilir mi?