Son Güncelleme Tarihi : Nisan 3, 2021
Tahmini okuma süresi : 1 Dakika

Ücretsiz iş nedir?


Ücretsiz iş, bireylerin kendi haneleri veya başkaları için yaptığı resmi işgücü piyasası dışındaki tüm üretken faaliyetleri kapsamaktadır. Bir başka deyişle, ücretsiz iş, bir hanehalkı içinde veya dışında tüketilen ancak piyasada satışa sunulmayan mal ve hizmetlerin üretimini ifade eder (Miranda, 2011). Bir faaliyetin iş olarak tanımlanması için o faaliyeti başka bir şahsın piyasada para karşılığı yapıyor olması kıstas alınır. Örneğin; ev işleri, çocuk, yaşlı ve hasta bakımı, gönüllü toplum hizmeti, siyasi ya da toplumsal kuruluşlarda çalışma, geçimlik tarım, aile işletmelerine yardım, bakım işleri, ulaşım hizmetleri vb. hizmetlerin ortak bir noktası vardır. Bu işlerin tamamı ücretli hizmet alınarak veya piyasadaki ticari mallar ile karşılanabilir. Bu “üçüncü şahıs kriteri” ücretsiz işi, tüketimden ve kendi eğitimine ayrılan zaman ve enerjiden ayırır. (Bruyn-Hundt, 1996; p. 26). Aynı nedenden ötürü, uyku ve boş zaman etkinlikleri gibi kişisel aktiviteler ücretsiz iş tanımının dışında kalmaktadır.

 

Kaynaklar :

Miranda, V. (2011), “Cooking, Caring and Volunteering: Unpaid Work Around the World”, OECD Social, Employment and Migration Working Papers, No. 116, OECD Publishing. doi: 10.1787/5kghrjm8s142-en :

https://www.oecd.org/berlin/47258230.pdf

Swiebel, J. (1999), “Unpaid Work and Policy-Making Towards a Broader Perspective of Work and Employment”, Discussion Paper of the United Nations Department of Economic and Social Affairs., No. 4 :

https://www.un.org/esa/desa/papers/1999/esa99dp4.pdf

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
bakımemekevgonulluhaneisucretsiz
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 72
Önceki: Ücretsiz ev emekçilerinin kurduğu uluslararası iyi örnekler var mıdır?
Sonraki: Ücretsiz ev emekçileri kimlerdir?