Son Güncelleme Tarihi : Aralık 16, 2019
Tahmini okuma süresi : 1 Dakika

Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin kooperatifle ticaret yapma yasağı var mıdır?


Kooperatifler Kanununa göre Yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif personeli ortaklık işlemleri dışında kendisi veya başkası namına, bizzat veya dolaylı olarak kooperatifle kooperatif konusuna giren bir ticari muamele yapamaz. Ancak güncel SGK Genelgesi’ne göre Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ise hizmet akdine tabi olarak üçüncü şahısların yapabilecekleri işleri yapmaları karşılığında ücret ödenmesi şartıyla Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılabileceklerdir. Yönetim ve Denetim Kurulları üyelerinin istihdamı durumu şu şekilde ayrıntılandırılmıştır:

“1163 sayılı Kooperatifler Kanunu gereğince kooperatif başkanları ile kooperatifin yönetim ve denetim kurullarına seçilenler, bu göreve seçimle geldiklerinden aralarındaki hukuki ilişki, vekalet akdine ve kanunda belirtilen görevlerini yerine getirmelerine dayandığından sigortalı sayılmayacaklardır. Bu görevlerinden dolayı huzur hakkı veya sair bir ad altında ücret almaları akdin niteliğini değiştirmeyecektir. Ancak, kooperatif başkanları ile kooperatifin yönetim, denetim kurullarına seçilenler ve üyeleri; bu görevleri haricinde, hizmet akdine tabi olarak üçüncü şahısların yapabilecekleri işleri yapmaları karşılığında ücret ödenmesi şartıyla Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılacak, geriye dönük yapılan bildirimler ise cari usullere göre sonuçlandırılacaktır.”

Bu genelgede kooperatif yönetim kurulu üyelerine “üçüncü şahısların yapabilecekleri işleri yapmaları karşılığında ücret ödenmesi şartı” ticaret yapma yasağı kapsamı dışında değerlendirildiği mütalaa edilmektedir.

Kaynaklar :

1163 Sy Kooperatifler Kanunu

SGK Genelge 2019/9

Paylaş :
Etiket :
Bu makale size yardımcı oldu mu?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 61
Önceki: Kooperatif denetim kurulu üyelerinin kooperatifle ticaret yapma yasağı var mıdır?
Sonraki: Kooperatif denetim kuruluna, kooperatife ortak olmayan, dışarıdan biri girebilir mi?