Son Güncelleme Tarihi : Nisan 3, 2021
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Kooperatif denetim kurulu üyelerinin kooperatifle ticaret yapma yasağı var mıdır?


Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin kooperatifle kooperatifin konusuna giren bir hususta ticari muamele yapamayacaklarına dair hüküm Kooperatifler Kanununun 59/6. maddesinde zikredilmiş olup, aksine davranışın aynı Kanunun Ek: 2/1. maddesindeki hüküm çerçevesinde cezalandırılacağı öngörülmüştür. Ancak, aynı tutumun denetim kurulu üyelerince sergilenmesi halinde mevzuatta öngörülen bir cezai müeyyide bulunmamaktadır.

 

Kaynaklar :

1163 Sy Kooperatifler Kanunu
Kooperatiflere İlişkin Bakanlık Görüşleri (Kasım 2011)

 

Paylaş :

TwitterLinkedInFacebookWhatsAppEmail
dkticaretyasagiyasak
Bu makale size yardımcı oldu mu ?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 1
Önceki: Kooperatiften ayrılan ortak ne kadar süre ile sorumlu olmaya devam eder?
Sonraki: Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin 1.derece yakınlarının kooperatifle ticaret yapma yasağı var mıdır?