Son Güncelleme Tarihi : Kasım 26, 2019
Tahmini okuma süresi : < 1 Dakikadan Az

Devlet Memurları Sosyal Kooperatiflere ortak olabilir mi?


Devlet Memurlarının Kooperatif ortaklıkları 657 sayılı kanunun 28. maddesine göre gerçekleşmektedir. Bu madde uyarınca Devlet Memurları sosyal kooperatiflere ortak olabilmekte ancak yönetim ve denetim kurullarına girememektedirler. Ayrıca 28. maddede yer alan istisnalar yani Yapı, Kalkınma ve Tüketim kooperatiflerinin yönetim ve denetim kurullarında görev yapabilmektedirler. Bu bağlamda Sosyal Kooperatifler ile diğer kooperatiflere Devlet Memurlarının ortaklığı açısından bir fark bulunmamaktadır.

 

Kaynaklar :

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1163.pdf

 

Paylaş :
Etiket :
Bu makale size yardımcı oldu mu?
Hayır 0
Görüntülenme Sayısı : 25
Önceki: TC vatandaşı olmayanlar Sosyal Kooperatiflere ortak olabilir mi?
Sonraki: Genç İşi Kooperatifin “Sosyal Kooperatifçilik” konusunda yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?